Uvodna stranka Aktualne podujatia Archiv Kontakt BG

 

Program MAREC 2017 

 

Kamenné srdcia - pokračovanie výstavy Nikolu Dikova

do 14. marca 2017, BKI, Jesenského 7, Bratislava

Zámer prezentovaného cyklu je paradoxný – živý organický materiál, v ktorom je srdce ako stelesnenie života zobrazené prostredníctvom série kresieb, ktoré majú rozličné plastické charakteristiky. Na niektorých kresbách je srdce „mäkké“, na iných je „ako kameň“, niekedy sa na ňom objavujú jazvy technickej civilizácie, inokedy sa rozpadá a je „rozbité“, alebo sa na ňom objavujú jazvy a rany dramatických udalostí trhajúce ho na kusy.


Kaviareň jazykov – EUNIC

1. marca 2017, 17:30-19:00 hod., KC Dunaj, Nedbalova 3, 4. poschodie, Bratislava

Koná sa každú prvú stredu v mesiaci v kaviarni KC Dunaj. Ide o stretnutie a rozhovory tých, ktorí prejavujú záujem o cudzie jazyky. V príjemnom prostredí môžu účastníci komunikovať v bulharčine alebo v inom jazyku s predstaviteľmi cudzích kultúrnych inštitútov v Bratislave, pričom si týmto spôsobom precvičia svoje jazykové a komunikačné schopnosti.


Oslava 3. marca, štátneho sviatku Bulharskej republiky

Kvarteto Belcanto – slávnostný koncert pri príležitosti štátneho sviatku Bulharskej republiky - Dňa oslobodenia (3. marca 1878), ktorý sa koná pod záštitou J. E. Jordanky Čobanovej, mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne Bulharskej republiky v Slovenskej republike.

2. marca 2017 o 17:30 hod., Pálffyho palác, Zámocká 47, Bratislava

Vstup na pozvánky

Kvarteto Belcanto je mimoriadne krásna symbióza štyroch ohnivo-temperamentných charakterov s výnimočnými hlasmi vyvolávajúca explóziu emócií v každom publiku, ktorého sa dotkne. Spevácka skupina bola vytvorená počas súťaže Х Factor Bulharsko v roku 2015. Na začiatku interpretovala skladby ako O Sole Mio a Caruso, a postupne si emblematickými prespievaniami evergreenov ako Halleluiah a Bohemian Rhapsody vybudovala svoj vlastný, dobre rozoznateľný štýl.

Finisáž výstavy malieb Iná radosť bulharskej výtvarníčky Radostiny Doganovej

Radostina Doganova sa narodila v roku 1975 v meste Dobrič, Bulharsko. Ukončila stredoškolské štúdium na Národnom umeleckom gymnáziu Canka Lavrenova v Plovdive. Vysokoškolské vzdelanie absolvovala na Národnej akadémii výtvarných umení v Sofii a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 2010 ukončila doktorát (ArtD.) na VŠVÚ v Bratislave. Je členkou Zväzu bulharských maliarov. Podieľa sa na mnohopočetných spoločných a samostatných výstavách, rovnako sa aj zúčastňuje mnohých konferencií a plénerov v Bulharsku, na Slovensku, v Rakúsku, Nemecku, Slovinsku, Rumunsku, Chorvátsku. Vystavuje v prestížnych galériách, vrátane galérie Zväzu bulharských maliarov, Šipka 6, Sofia a Danubiane v Bratislave, Slovenská republika.

Slávnostný koncert venovaný 3. marcu, štátnemu sviatku Bulharskej republiky, v Banskej Bystrici, ktorý sa koná pod záštitou J. E. Jordanky Čobanovej, mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne Bulharskej republiky v Slovenskej republike a primátora Banskej Bystrice Jána Nosku.

Kvarteto Belcanto bude na jednom pódiu spievať spolu so sólistami Štátnej opery v Banskej Bystrici. Koncert je tradičným vyjadrením úcty a spolupatričnosti mestskej samosprávy, oficiálnych bulharských inštitúcií v Slovenskej republike a nezhasínajúcej lásky bulharskej menšiny v Banskej Bystrici k domovine.

3. marca 2017 o 17:30 hod., Robotnícky Dom, ulica Robotnícka, Banská Bystrica


Mesiac Frankofónie 2017

6. - 10. marca 2017, Francúzsky kultúrny inštitút a Bulharský kultúrny inštitút

• 6. marca 2017 o 16:00 hod. – Umelecký workshop bulharskej poetky Axinie Michajlovej, nositeľky prestížneho francúzskeho ocenenia Apollinaire 2014, a bulharskej výtvarníčky Radostiny Doganovej.

Francúzsky kultúrny inštitút v Bratislave, Sedlárska 7, Bratislava.

• 8. marca 2017 o 18:00 hod. – Vernisáž výstavy malieb Rozopínanie tela bulharskej výtvarníčky Radostiny Doganovej. Výstava pokračuje do 12. marca 2017.

Francúzsky kultúrny inštitút v Bratislave, Sedlárska 7, Bratislava.

• 9. marca 2017 o 17:00 hod. – Umelecký workshop bulharskej poetky Axinie Michajlovej, nositeľky prestížneho francúzskeho ocenenia Apollinaire 2014 a bulharskej výtvarníčky Radostiny Doganovej.

Literárne informačné centrum, Nám. SNP 12, Bratislava.

• 10. marca 2017 o 12:30 hod. – Prednes veršov bulharskej poetky Axinie Michajlovej vo francúzštine.

Francúzsky kultúrny inštitút v Bratislave, Sedlárska 7, Bratislava.


Bulharská rapsódia – premietanie bulharského hraného filmu venované Dňu záchrany bulharských Židov, ktorý sa oslavuje 10. marca

9. marca 2017 o 17:30 hod., Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava - Staré Mesto

Dráma, 108 min, koprodukcia Bulharsko - Izrael

V dôsledku dobre navrhnutej kampane vedenej pri príležitosti 70. výročia záchrany 47 000 bulharských Židov bolo medzinárodné obecenstvo náležite informované o prínose Bulharov. Bulharsko sa ako pozorovateľská krajina pripojila k Medzinárodnej organizácii pre pamiatku holokaustu (The International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA), a Bulharská pravoslávna cirkev bola nominovaná na Nobelovú cenu za mier za rok 2017.

Tretí film zo ságy režiséra Ivana Ničeva je o dramatických ťažkostiach, s ktorými bojovali bulharskí Židia pred a počas Druhej svetovej vojny a ich záchrany humanistickým postojom celej bulharskej spoločnosti. Bulharská rapsódia bola nominovaná na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film za rok 2014. V úlohách: Georgi Mamalev, Moni Mošonov, Anžela Neďalková, Stefan Popov, Taťana Lolova, Vasil Michajlov, Dimitar Račkov, Ernestina Šinova a i.


Listovanie – výstava malieb Ivajla Evstasieva

16. marca 2017 o 17:30 hod., BKI, Jesenského 7, Bratislava

Ivajlo Evstatiev sa narodil v roku 1974 v meste Ruse, Bulharsko. Žije a pracuje v Burgase. Pochádza z maliarskej rodiny a maľbu vyštudoval na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v meste Veliko Tărnovo. Máva samostatné výstavy doma aj v Európe. Jeho diela sú majetkom súkromných galérií a zberateľov v Bulharsku a v zahraničí, a jeho obrazy dokonca vlastnia aj grécky prezident a holandská kráľovná Beatrix.

Ivajlo Evstatiev je maliarom morských scenérií a vystavuje hlavne vo Varne, Burgase a Nesebări. Proces vytvárania jeho malieb je flirtom so zmyslom pre farby. Akcent nie je v konkrétnosti, ale nachádza sa v potichu prenikajúcom svetle, v palete rozžeravenej do ohniva, v nepravidelných synkopách jazzovo štylizovaných farebných kompozícií.


Bulharsko-slovenský Art-kontext – projekt venovaný bulharsko-slovenskému umeleckému kontextu

21. - 23. marca 2017, Bratislava

Projekt zahrňuje prieskum možností spoločných umeleckých prejavov a výstav počas jesennej sezóny 2017. Kunsthistoričky a kurátorky Anetta Mona Chişa, Lucia Tkáčová a Dr. Desislava Dimova, ktorá je zakladateľkou Art Affairs and Documents Foundation v Sofii a zároveň hlavnou redaktorkou časopisu Blistermagazin, sú autorkami tohto projektu, ktorý je nesmierne dôležitý pre Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave. Vďaka nemu sú naplánované významné medzinárodné výstavy, konferencie a lekcie s kultúrnou problematikou v spolupráci s rôznymi galériami a výstavnými sieňami zameranými na súčasné umenie.


Voľby poslancov Národnej rady Bulharskej republiky

26. marca 2017, v čase od 7:00 do 20:00 hod., Veľvyslanectvo Bulharskej republiky, Kuzmányho 1, Bratislava

Podrobné informácie sú uvedené na internetovej stránke Ústrednej volebnej komisie: www.cik.bg.


Sloboda a národné povedomie – výstava venovaná 180. výročiu narodenia Vasila Levského

28. marca 2017 o 15:00 hod., Bulharská základná škola a gymnázium Christa Boteva, Záporožská 8, Bratislava

Vasil Levski je najvznešenejšou osobnosťou spomedzi bulharských revolucionárov. Je národným hrdinom a ideológom „čistej a svätej republiky”, v ktorej všetci majú rovnaké práva bez rozdielu na vieru a národnosť. Nazývajú ho Apoštolom slobody pre vybudovanie siete revolučných buniek v mene oslobodenia Bulharska spod osmanskej nadvlády. Výstava Sloboda a národné povedomie je venovaná bulharskému obrodeniu a osobnostiam, ktorí spolu s Vasilom Levským prispeli k vytúženej slobode po 500 rokoch poroby. Vystavené panely rozprávajú o diele Istorija Slavjanobolgarskaja spod pera Paisija Chilendarského, o národných buditeľoch, akými boli Sofronij Vračanský a Neofit Bozveli, o zakladateľovi revolučného oslobodeneckého hnutia Georgija S. Rakovského, o Aprílovom povstaní v roku 1876, ktoré vyvolalo medzinárodný ohlas na podporu Bulharov. V roku 1877 bola vyhlásená Rusko-turecká vojna, a dobrovoľníci bojujúci na vrhu Šipka svojou krvou a heroizmom obhájili právo bulharského národa na samostatný, slobodný štát. Návštevníci výstavy sa môžu osobne oboznámiť s týmito dramatickými udalosťami, ktoré dňa 3. marca 1978 viedli k zrodu novodobého Bulharska.