100 POHĽADOV NA PLOVDIV GALÉRIE RESONANCE
4.07.2019 v Bulharskom kultúrnom inštitúte v Bratislave hosťovala Galéria Resonance, ktorá desiatkam obdivovateľov výtvarného umenia predstavila diela mladých plovdivských umelcov. Kurátorkou výstavy bola Antónia Dimitrova, umelkyňa a galeristka. Pani Dimitrova poďakovala návštevníkom za to, že sa v horúci júloví deň prišli nasýtiť dielami plovdivských výtvarných umelcov. Tí sú súčasťou projektu 100 pohľadov na Plovdiv, ktorý vznikol v roku 2016 a zúčastnilo sa ho 100 autorov z 50 rôznych krajín. Myšlienkou bolo, aby každý umelec spoznal Plovdiv a zobrazil svoje obľúbené miesto z prírodného fenoménu Plovdivského pohoria - tzv. Plovdiské tepeta. Zdôraznila, že ide o putovnú výstavu, ktorá prišla priamo z mesta Matera v Taliansku – ktoré je taktiež druhým hlavným mestom kultúry Európy v roku 2019.
„Plovdiv je mesto, ktoré prežilo viac ako osem tisícročí a preto je logické, že si vyslúžilo titul európskeho kultúrneho centra. Archeológovia v ňom našli toľko starovekých nálezov, že ani nestíhajú zverejňovať svoje objavy a zistenia,“ povedala vo svojej úvodnej reči pani Vania Radeva, riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave. „Plovdiv je stredobodom, križovatkou svetových kultúr. V meste žije mnoho Arménov, ktorí tu našli útočište pred genocídou, Židov, Turkov, a Rómov, ktorí prispeli k autentickému stretu rôznych náboženstiev a kultúr.“ Návštevníci si mohli výstavu pozrieť pri sprievode flauty a klavíru a árií z opery Turandot, ktoré odohrali mladé ukrajinské talenty z Fakulty múzických umení Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Výstavy sa zúčastnila splnomocnená ministerka Bulharskej republiky na Slovensku pani Viktória Melamed a taktiež aj riaditeľ Goetheho inštitútu v Bratislave pán Friedrich Dahlhaus.
Udalosť bola financovaná plovdivskými firmami FOOD ARENA a EUROPIMEL OOD, ktoré zaobstarali bulharské pochúťky a veľkolepé vína z Plovdivskej oblasti.