Boris Georgiev inšpiroval  Bratislavu

Boris Georgiev inšpiroval Bratislavu

Dňa 10. marca 2020 Bulharský kultúrny inštitút prezentoval v priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry v Bratislave výstavu umelca - kozmopolita Borisa Georgieva. Obrazy poskytla Mestská galéria výtvarného umenia, Varna, ktorej riaditeľkou je pani Plamena Račeva. Podujatie bolo pod záštitou ministerky kultúry Slovenskej republiky, pani Ľubice Laššákovej a J.E. pani Jordanky Čobanovej, mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne Bulharskej republiky na Slovensku. Udalosť se tradične konala pri príležitosti Mesiaca bulharskej kultúry na Slovensku a štátneho sviatku Bulharska - Deň Oslobodenia 3. marca 1878. „Dovoľte mi poďakovať organizátorom za ich úsilie zorganizovať túto výstavu. Je mi veľkou cťou, že som spoločne s pani Ľubicou Laššákovej prevzala jej záštitu. Výrazné majstrovstvo umelca je na pokraji geniality, je známe v mnohých krajinách Európy a v iných kútoch sveta a všade je vítané a obdivované“, napísala vo svojom slávnostnom uvítacom príhovore veľvyslankyňa Čobanová.

S výslovným súhlasom Ministerstva kultúry SR mali jednotliví znalci výtvarného umenia možnosť vychutnať si psychologické portréty, vrátane portrétov Alberta Einsteina, Mahátmu Gándhího, Rabindranatha Tagora, Jawaharlala Nehru, slávneho bulharského básnika Theodora Trajanova, duchovného majstra a zakladateľa Bieleho bratstva v Bulharsku – Učiteľa Petra Dunova a známeho bulharského výtvarníka - Vladimíra Dimitrova - Majstra. Portréty umelcovej matky a sestry, ako aj vynikajúce portréty indických princezien predstavujú nádherné a estetické diela.

Boris Georgiev sa narodil vo Varne v roku 1888 a zomrel v Ríme roku 1962. Jeho život bol bohatým putovaním, počas ktorého vždy hľadál a maľoval Ducha, ktorý premohol matériu.

V rokoch 1931 až 1936 Boris Georgiev žil v Indii a spoznal jej kultúru - cestoval po Roerichových trasách, pričom maľoval portréty známych osobností. Jeho obrazy sú zliatinou univerzálnej harmónie, duchovného vyvýšenia, morálnej čistoty, prírodnej krásy a univerzálnej bratskej lásky.

Umelecké vzdelanie získal najskôr v Petrohrade (1905 - 1909) a neskôr na Bavorskej kráľovskej akadémii výtvarných umení v Mníchove, kde študoval maľbu, kreslenie a fotografiu. V Petrohrade bol jeho učiteľom Nikolaj Roerich, ktorého neskôr nasledoval na duchovnej ceste k múdrosti Východu. V r. 1951 až po 1955 žil a pracoval v Brazílii a Argentíne. Vycibril tu svoj elegantný lineárny štýl. Kompozície, ktoré stvoril, sú vzdušné a krásne vo svetlých, transparentných a jemných farbách. Kreslil osamelé ľudské a zvieracie postavy. Jeho diela sú plné kozmického ticha, osamelosti a smútku, v ktorom pozemské sublimuje s božským a duch splýva s matériou.

Svoju lásku k Taliansku dal najavo aj ocenením renesančných diel Botticelliho a podobne ako Leonardo da Vinci svoje plátna podpisoval ako Boris Georgiev z Varny. Taliansko sa tiež stalo jeho posledným prístavom.

Mestská umelecká galéria vo Varne vďačí umelcovej dcére Virginii Giacometti, ktorej prekrásnym portrétom začína výstava v Dvorane, za povolenie vystavovať jeho diela po celom svete, vrátané Bratislavy.

7.jpg
13.jpg
23.jpg
STVORENIE v Starom divadle Nitry

STVORENIE v Starom divadle Nitry

MYSTÉRIA BULHARSKÝCH  HLASOV ROZOZNELI  BRATISLAVU

MYSTÉRIA BULHARSKÝCH HLASOV ROZOZNELI BRATISLAVU