EMÓCIE Violety Bázlik Královej

EMÓCIE Violety Bázlik Královej

30. septembra 2020, iba deň pred zavedením nových protiepidemiologických opatrení proti šíreniu Kovidu 19 na Slovensku, ktoré opäť zakázali zhromažďovanie ľudí, bola v Galérii Umelka v Bratislave otvorená retrospektívna výstava Emócie bulharskej umelkyne Violety Bázlik Královej. Hudobný rámec výstavy vytvoril vynikajúci huslista Peter Uličný a na konci vernisáže herečka a osobná priateľka výtvarníčky Katarína Mrazová predniesla baladu od slovenskej poetky Ľudmily Podjavorinskej.

2.jpg

Kurátorka Doc. Dr. Dagmar Kudoláni Srnenská citovala Robina S. Sharmu, ktorý povedal zaujímavé slová: „Akonáhle sa naučíš kontrolovať svoju myseľ, myšlienky a emócie, máš pod kontrolou aj celý svoj život. A ako náhle budeš mať pod kontrolou celý svoj život, ovládneš svoj vlastný osud.” Výstižné slová, ktoré môžeme aplikovať aj na maliarsku tvorbu Violety Bázlik Královej, ktorá je prezentovaná na retrospektívnej výstave pod názvom Emócie. Vo svojich dielach ich zhmotňuje do farieb a farby naopak v jednotlivých prácach potom vyvolávajú ohňostroje asociácií. Realita je pre ňu mnohofarebné znenie. Obrazy sa stávajú v jej maľbách rezonančnou doskou tohto zvláštneho prežívania skutočnosti, kde plochy, línie a farby vyjadrujú autonómnymi hodnotami vášnivý entuziazmus samotných interpretácií jej jednotlivých motívov.

3.jpg

Prirodzene ako každý umelec, aj ona prešla dôležitým ľudským aj výtvarným vývojom, rozmanitými zmenami vo svojom živote. Môže sa zdať že jej rozhodnutie študovať na Strednej textilnej škole v Sofii, výrazne ovplyvní ďalšie umelecké smerovanie. Prihlásila sa na Akadémiu výtvarných umení v Sofii, kde sa vyžadovala a uznávala klasická a precízna kresba ceruzkou. Tá jej zostala blízka po celý umelecký vývoj. Osud však chcel, aby práve na sofijskej škole dostala ponuku študovať v zahraničí. Vybrala si pražskú Vysokú školu umeleckého priemyslu, dostala sa do oddelenia voľnej tvorby, ale aj textilu a odevného návrhárstva. Variabilita rôznych textilných technik mala výrazný vplyv na neskoršie jej maliarske diela, najmä tie, ktoré vyjadrovali premeny štruktúr, zmeny foriem, a rozmanitosť tvarov.

6.jpg

Po skončení školy mohla vďaka rozsiahlej sieti predajní Dielo pri Slovenskom fonde výtvarných umení pripravovať výtvarne realizácie vlastných návrhov šiat a doplnkov a organizovať svoje módne prehliadky. To, že v r. 1989 založila vlastnú firmu a otvorila svoju predajňu bolo prirodzeným pokračovaním v torbe módnych odevov pod značkou Violette, ktorá bola zárukou originality a jedinečnosti. Nápadité strihy, zaujímavé skladby mnohých prvkov z pôsobivých výtvarných aplikácií, použite netradičných materiálov spájala s nezvyčajnými kombináciami ručnej maľby na hodváboch, koži, kove a iných poddajných tkaninách. Popri tom ju však neustále lákal voľný maliarsky prejav, ktorému sa začala naplno venovať od r. 2005.

Vo viacerých dielach, ktoré vznikali okolo r. 2000 si uvedomila, že najdôležitejším aspektom maliarskeho prejavu nie je len vyjadrenie formy, predmetnej alebo abstraktnej, ale podstatný je obsah, emocionalita a vnútorné pôsobenie v interpretovanom diele.

7.jpg

V maliarskych prácah Violety Bázlik Královej sa vždy stretávali podnety východoeurópske a západoeurópske, slovanská mystika s európskou intelektuálnou hrou. Z rodného Bulharska si do svojej tvorby priniesla takmer byzantskú interpretáciu maľby, ktorá sa počas jej výtvarného prejavu prirodzene menila a vyznačovala vzácnym spojením postmodernistických tendencii ako aj istým návratom k jednotlivým obdobiam dejín umenia. V jej umeleckom prejave sa spája americká gestická maľba štyridsiatych rokov s nemeckým expresionizmom umelcov zo skupiny Der blaue Reiter. Najmä však rané abstraktné práce Wassilia Kandinského, ktorý si pri svojom prvom abstraktnom diele poznamenal: „Čoraz presnejšie som cítil, že vnútorné napätie námetu nástojčivo určuje formu... Vtedy som si uvedomil, že predmety mojej maľbe škodia.” To platí aj pre jej tvorbu. Keď vytvára zátišia, maľuje akty, imaginárne portréty alebo prvky z fauny a flóry, veľakrát sú skryté a často ich musíme objavovať sústredeným pohľadom do obrazového priestoru. Objavíme tam štylizované podoby orla, sovy, kohúta alebo koníka.

8.jpg

Tajomná hra Súčasného sveta, jeho metamorfózy a neustále dialógy s človekom modernej doby sú prirodzenou súčasťou bohatej maliarskej tvorby Violety Bázlik Královej. Jej výtvarným krédom je neustále hľadať a nahádzať niečo nové, nemať stále rovnaký štýl či maliarsky rukopis. Sama hovorí: „Nerada sa sústreďujem na len jeden motív, jedna farebnosť, či kompozíciu, lebo neustálym hľadaním sa posúvame ďalej”.

Violeta Bázlik Králová sa narodila v Sofii. V roku 1965-1969 študovala na Strednej textilnej škole v Sofii, v rokoch 1977-1983 na pražskej Vysokej škole umeleckého priemyslu. Vystavovala v bulharských inštitútoch vo Varšave a Bratislave, v Slovenskom kultúrnom inštitúte v Prahe a Budapešti, na Salónoch Spoločnosti voľných výtvarných umelcov a Bienálach voľného výtvarného umenia. Je len prirodzené, že svojou tvorbou zaujala galeristov nielen doma, ale aj v zahraničí. Vystavovala v rámci viacerých významných medzinárodných projektov v Ankare, Novom Sonči, Békescabe, ale aj v súkromných galériách v Linzi, Moskve, Kyjeve a prirodzene v rodnej Sofii. Jej diela najnovšie môže verejnosť obdivovať v Dubaji, Katare a Kuvajte. Od roku 2011 je predsedníčkou Spoločnosti voľných umelcov pri Slovenskej výtvarnej únii v Bratislave.

Докторска степен Dagmar Kudoláni Srnenská - kurátor výstavy

4.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
21.jpg
Vodorovno/Horizontal - Ivelin Metodiev i Kristina Krumova

Vodorovno/Horizontal - Ivelin Metodiev i Kristina Krumova

Bulhari a Gruzínci tvoría spolu

Bulhari a Gruzínci tvoría spolu