PEŤA MOJEJ PETI DOJALA BRATISLAVU
Bulharský kultúrny inštitút predstavil 27. októbra 2022 senzačný Bulharský celovečerný film Peťa mojej Peti. Premiéra sa konala pod záštitou J. E. pána Vasila Petkova, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Bulharskej republiky v Slovenskej republike. Desiatky Bulharov a Slovákov zaplnili kinosálu kina Mladosť a zažili osud dvoch 17 ročných talentovaných dievčat z rôznej doby - poetky Peti Dubarovej, ktorá odišla do posmrtného života a stala sa legendou, a jej menovkyne Peti Monovej, ktorá 40. rokov po jej smrti čelí systému. Jedna je odvážna a moderná a druhá je múdra a mýtická.
„Film je moderný príbeh o Peti Dubarovej, pričom, nie je životopisnou snímkou o Peti Dubarovej. Peťa je prítomná svojou pravou podstatou a tým najcennejším – svojou múdrosťou a talentom, ktoré zanechala generáciám“, povedal divákom producent Nikolaj Urumov.
Kto je Peťa podľa filmu? Dej sa týka náhlych zmien na začiatku nového školského roka. Nový riaditeľ, nové pravidlá a ťažká nehoda, ktorá zmenila život skupine študentov 11. ročníka. Na pozadí nespravodlivosti, ktorá vládla na strednej škole, sa jedna dievčina rozhodla konať a bojovať proti všetkému, čo robí z jej spolužiakov „prázdne konzervy“. Pretože systém miluje poslušných a netoleruje odlišných. 40 rokov po smrti svojej obľúbenej poetky Peti Dubarovej, objaví naša Peťa zmysel žiť a skutočne milovať.
Film vyvolal značný rozruch v Bulharsku a v zahraničí a získal cenu divákov na 12. ročníku festivalu Francofilm v Ríme. „Uskutočnili sme 12 premietaní filmu Peťa mojej Petii a financie sme venovali deťom na Ukrajine. Týmto filmom chceme pomôcť, pretože rozpráva o empatii, priateľstve, o putách medzi deťmi. Prístup k jeho tvorbe spočíva v spájaní budúcnosti s minulosťou. Toto je film – vyznanie, inšpirované básňami Peti Dubarovej aj zabudnutými tínedžerskými ideálmi a presvedčeniami jeho tvorcov“, upozornil Nikolaj Urumov.
Na diskusii po premiére sa veľvyslanec Petkov zdôveril: „Vyštudoval som nemeckú strednú školu v Sofii a z vlastnej skúsenosti viem, že každá maturujúca trieda na elitných stredných školách má svoju „Peťu Dubarovú“, má svojho rebela, odhodlaného viesť zásadový boj proti bezcitnosti a zastaranému chápaniu. Táto mladícka odvaha ma rozpaľuje! Súčasná bulharská kinematografia na mňa robí dojem, je pre nás cťou uvádzať ju v zahraničí!"
Dojatá riaditeľka BKI pani Vanja Radeva poďakovala prítomným slovami: „Vidíme, že to, čo sa stalo pred 40 rokmi, sa deje aj dnes – nikto nemôže vyhrať boj so systémom, ale to neznamená, že sa musíme prestať snažiť. Toto je vzbura mladosti. A hoci je často neúspešná, za zachovanie psychiky národa sa oplatí bojovať“. Radeva porozprávala, ako žiaci z bulharskej školy v Bratislave sami prekladli do slovenčiny Dubarovej detské básne, ilustrovali ich a vydali v knižke pod názvom Hviezdička od Peti Dubarovej nad Bielym Hradom. Slovami a kresbami sa tak o zažitú poéziu podelili so svojimi slovenskými priateľmi.
Film bol nakrútený za niekoľko týždňov, s minimálnym rozpočtom, vďaka nadšeniu filmového štábu - producenta Nikolaja Urumova, režiséra Alexandra Koseva a skvelým hereckým výkonom hercov Alexandry Kostovej, Alisy Atanasovej, Albeny Pavlovej, Juliana Vergova a iných.