IKONA. Abeceda, obrazov a znakov. Stefkа Nikolovа navštívila BKI - Bratislava
Výstava bulharskej umelkyne Stefky Nikolovej s názvom IKONA. Abeceda obrazov a znakov, otvoril Bulharský kultúrny inštitút 11. mája. Výstava sa konala pod záštitou J.E. pána Vasila Petkova – mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Bulharskej republiky v Slovenskej republike pri príležitosti štátného sviatku Bulharskej republiky Dňa svätých bratov Cyrila a Metoda, bulharskej abecedy, osvety, kultúry a slovanskej literatúry.
Hostí privítal veľvyslanec Petkov so slovami: Táto významná výstava v Bulharskom kultúrnom inštitúte hovorí sama za seba. Ikony sú niečo posvätné a ikonopisecká škola má u nás hlboké tradície. Podľa starého zvyku sa 11. máj viaže s oslavami Sv. Cyrila a Metoda. Využívam túto príležitosť, aby som umelkyni a všetkým ostatným zaželal dobré zdravie a dlhý život.. Želám si tiež, aby na ukrajinskú pôdu čoskoro prišiel mier. Vážme si všetci mier! Nie je nič posvätnejšie!.
Stefka Nikolova hosťuje v BКI – v Bratislave po svojich výstavách vo Viedni, na Velehrade v Českej republike a vo Francúzsku. Niektoré z jej ikon sú repliky niektorých z najznámejších príkladov umenia pravoslávnej cirkvi.
Táto výstava sa mala konať v roku 2020, no kvôli pandémii bola odložená. Ikony, ktoré dnes predstavujeme, sú napísané tradičnou a do 19. stor. široko používanou temperovou technikou, vyznačujú sa vynikajúcou kresbou, precíznym vypracovaním detailov a dodržaním ikonografického kánonu, a špecifické patinovanie dodáva dielam pocit tepla a autentickosti.
Nikolova nazvala svoju výstavu IKONA, Abeceda obrazov a znakov (z gréčtiny: ikona - obraz alebo portrét), čím sa snaží zachovať autentický význam ikonomaľby, ktorý je založený na princípe toho, že ikony sú písané a nie "maľované" alebo "vytvorené".
Stefka Nikolova vo svojej výstave ponúka najmä diela, napísané v duchu pravoslávneho ikonografického kánonu a podľa umeleckých čŕt jednotlivých škôl a centier: Byzantské (Krétska, Athosská ), Bulharské (Ochridská, Samokovská, Nesebarská), Ruské (Novgorodská, Jaroslavľská), ktoré pokrývajú obdobie od XII. do XIX. stor.
Na výstave je možné vidieť ikony Krista, presvätej Bohorodičky, svätého Juraja (pravoslávna a katolícka verzia), svätých bratov Cyrila a Metoda, a ďalších. Niektoré z nich budú vystavené v kostole Sv. Kríža na Devíne pri príležitosti osláv Bulharov a ich priateľov 24. mája.
Hudobný rámec vernisáže dotvoril mladý ukrajinský študent Slovenskej hudobnej a divadelnej akadémie Vasilij Alekseev, ktorý zaspieval cirkevné piesne.