Slovania.Obraz a slovo - autorská výstava performance v centre Bratislavy
Bulharský kultúrny inštitút uviedol na Hviezdoslavovom námestí pri Altánku v Starom meste Bratislavy v sobotu 12.10.2024 o 18 hod. výstavu performance SLOVANIA. OBRAZ A SLOVO, multižánrovej umelkyne Dilyany Angelovej. Výstava sa konala pod záštitou J.E. mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Bulharskej republiky v Slovenskej republike, pána Vassila Petkova. Prítomné publikum privítali pani Victoria Melamed, mimoriadna a splnomocnená ministerka, pani Gabriela Primova, konzulka Bulharského veľvyslanectva a riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave pani Vania Radeva.
Koncepcia výstavy bola založená na myšlienke živých obrazov, z ktorých by prostredníctvom digitálnej techniky by mali z fotografií, koláží a digitálnej maľby vystupovať živí tanečníci. Ich tancom pomedzi obrazy vzniká mystické spojenie obrazu, hudby a tanca, zvuku, pohybu, svetla, farieb a priestoru a vstupujú do fantastických miest starobylého sveta, plného mýtov a legiend, do časti bulharského kultúrneho dedičstva.
Autorka čarovnej mágie – Dilyana Angelova ukončila odbor grafický dizajn na Sofijskej univerzite Klimenta Ochridského . Profesionálne pracuje vyše 15 rokov, počas ktorých sa podieľala na tvorbe dizajnu mnohých filmových scén vo filmovom štúdiu Bojana. (BOJANA FILMS) Od rolku 1997 realizuje autorské výstavy, vytvára obrazové diela, pozostávajúce z fotografií a digitálnej koláže. Rokmi sa otváranie výstav transformovalo na performance, kde pod režijným vedením účinkujú hudobníci a herci. Postupne sa jej výstavy pretvorili na predstavenia, v ktorých obrazy za hudobného sprievodu kozmickej hudby ožívajú.
Živé obrazy v tanečnom a hudobnom stvárnení absolventov umeleckej školy Akadémia Orfika zo Sofie zaujali divákov aj okoloidúcich, sprítomnili starobylý svet mýtov a legiend a časť bulharského kultúrneho dedičstva.
Riaditeľ Akadémie Orfika pán Plamen Stojanov a časť umelcov sa boli pozrieť aj na hrade Devín, s vidinou budúcej umeleckej spolupráce zviditeľnenia našich spoločných slovanských dejín.
Súčasťou predstavenia bola na záver ukážka starého Slovanského zvyku ponúkanie teplého chleba, vína, živej ružovej vody a žita, ktoré vyklíči ako rastlina, aby sme nezostali hladní, ale vyklíči aj ako symbol slova, aby sme zasýtili i dušu a ducha Slovanov.