XXXIV. VYDANIE POŽITAVSKÝCH FOLKLÓRNYCH SLÁVNOSTÍ
Ľudový súbor macedónskych piesní a tancov Pirinská mágia
a Mužský spevácky zbor z Marikostinovaň
Dňa 30.06.2024 sa vo Veľkej Mani opäť konali tradičné folklórne slávnosti. Po technických dopravných peripetiách prišli bulharskí interpreti z Pirinskej Macedónie 15 minút pred prvým koncertom v Kultúrnom dome v Dolnom Ohaji. Už v autobuse sa prezliekli do žiarivých červeno-bielych macedónskych ľudových krojov. Bez ohľadu na únavu Bulhari opäť ukázali svoju oddanosť bulharskej ľudovej hudbe a tancu a svojimi melódiami a krokmi rozvírili pódium. Publikum horlivo tlieskalo a znova a znova ich volalo na prídavok.
Starosta obce pán Ivan Solar sa im prihovoril slovami vďaky a povedal, že to bol obohacujúci zážitok pre miestnych ľudí, ktorí sa s macedónskym folklórom ešte nestretli. Na druhý deň sa už ráno začal folklórny sprievod v uliciach Veľkej Mane. Prítomní sa tešili z krásnych miestnych krojov z rôznych krajov Slovenska, celá obec žila piesňami rôznych folklórnych súborov, ktoré sa zúčastnili sprievodu s piesňami a tancami. Každých 50 metrov sa zastavovali, aby vzdali úctu miestnym obyvateľom, ktorí mali pred domami prestreté, na ktorých bezplatne ponúkali domáce špeciality, sladkosti, miestnu slivovicu a vychladené víno – miestnej výroby. Bulhari z folklórneho súboru Pirinská Mágia im vysvetlili, že sú tiež z vinárskej oblasti a pozvali ich do Marikostinova, Petriča a Melniku. Obyvatelia Mane Pirinčanov objímali, a tešili sa na vystúpenie vzácnych hostí zo zahraničia, ktorí účinkovali záverom programu. V starobylom Parku Veľkej Mane, kde stálo pódium, boli rozmiestnené aj stánky s výrobkami ľudových remesiel, suvenírmi a miestnymi pochúťkami. Živé rytmy sa ozývali počas celého dňa a bolo počuť zvonivé hlasy spevákov a speváčok všetkých vekových skupín, aj detských. Bulhari ukončili svoje vystúpenie kolovým tancom (choro), do ktorého sa zapojili aj Slováci a vyskúšali si kroky macedónskeho tanca za zvuku bubnov a píšťal ktoré sa ozývali parkom.
Redaktorka Rádia Regina urobila rozhovor s organizátorkou hosťujúceho folklórneho telesa – riaditeľkou Bulharského kultúrneho inštitútu, pani Vaniou Radevou, ktorá predstavila tanečný súbor Pirinská mágia a mužský spevácky zbor z Ľudového osvetového strediska PROSVETA 1937 v Marikostinove. Kultúrny spolok založili v roku 1937 vtedajší učitelia a začali uvádzať divadelné predstavenia v budove školy. Dnes je hlavnou činnosťou Ochotníckeho spolku práca v knižnici, ktorá obsahuje vyše 14 000 zväzkov literatúry. Ďalšou významnou činnosťou je zachovanie a popularizácia miestneho folklóru prostredníctvom tanečného súboru a mužského speváckeho zboru. Slovenskí organizátori festivalu pri tejto príležitosti vzali Bulharov na prehliadku miestneho kultúrneho domu, etnografickej zbierky a školy, keďže medzi hosťami boli učitelia a členovia kultúrneho spolku.
Tanečný súbor vznikol v septembri 2010 pod názvom MAСEDÓNKI, pretože v tom čase v ňom pôsobili len ženy. V roku 2014 sa stal vedúci súboru Valeri Žganev, vynikajúci znalec miestneho tanečného folklóru (tance charakteristické pre oblasť Petrič v etnografickom regióne Pirin). Vtedy vstúpili do súboru aj muži, a názov sa zmenil na PIRINSKÁ MÁGIA. Súbor získal pod vedením Valeriho Žganeva množstvo ocenení na miestnej, národnej i medzinárodnej úrovni, najvýznamnejším podujatím boli Balkánske folklórne majstrovstvá Živá voda - Chisarja 2021, kde získal súbor zlatú medailu v sekcii autentického folklóru a nomináciu na Grand Prix. Na folklórnych majstrovstvách sveta v Nesebare 2021 súbor získal zlaté medaily v dvoch kategóriách - autentický a upravený folklór, nomináciu na Grand Prix na Svetovom folklórnom pohári Veliko Tarnovo 2022, kde získal zlaté medaily v oboch kategóriách.
Mužský spevácky zbor vznikol v 70. rokoch minulého storočia a v súčasnosti patrí k najlepším v regióne. Mužský spevácky zbor a tanečný súbor pod vedením Georgiho Torimaceva (predseda ochotníckeho súboru) získal aj zlaté medaily a nominácie na Grantovú cenu svetového šampionátu UNESCO a Svetový pohár - cenu VÍZIA. Tanečný súbor vystupoval aj v zahraničí v roku 2017 v Briansku a v Moskve v Rusku, v tom istom roku v Gefiroudi v Grécku, 2023 na MFF – v Karpatoch v Rumunsku. Ale podľa všetkého návšteva Slovenska na nich zapôsobila najviac. Obzvlášť vzrušujúca bola ich prítomnosť v katolíckom kostole na nedeľnej omši vo Veľkej Mani, kde Mons. Martin Michalíček, ktorý prišiel z Nitry, privítal Bulharov v krojoch, ktorí sa nachádzali v prvých radoch.
Udalosť sa skončila zábavou a výmenou kontaktov medzi účastníkmi. Osobitné poďakovanie patrí obetavému starostovi obce Maňa pánovi Tomášovi Pražákovi s ktorým Bulhari hovorili aj o recipročnej návšteve mesta Petrič a Marikostinova v Bulharsku, zo strany folklórnej skupiny Dolina z Mane. Tiež aj starostovi obce Dolný Ohaj, pánovi Ivanovi Solárovi, za veľmi dobre zorganizované prijatie a nadštandardnú starostlivosť o folkloristov z Bulharska v obci Dolný Ohaj. Rovnako aj Mgr. Miroslavovi Bartošovi - nezávislému audiovizuálnemu producentovi a etnológovi, priateľovi Bulharov a Bulharska. Jemu vďačíme za podstatnú časť organizácie spojenej s účasťou na jednotlivých podujatiach. Nedá nám nespomenúť ani obetavú pomoc pani Oľgy Kmeťovej - Stajkovej, prekladateľky a členky bulharskej diaspóry na Slovensku.
Bulharskí hostia po svojej účasti a koncertoch v kultúrnych domoch v Dolnom Ohaji a Veľkej Mani navštívili mesto Nitra, kde si uctili sv. Cyrila a Metoda pred ich pomníkom pod Nitrianskym hradom. Poklonili sa pred pozostatkami Sv. Konštantína Cyrila a Sv. Klimenta Ochridského v nitrianske katedrále. Potom, čo si každý kúpil pamätnú mincu s podobizňami sv. Cyrila a Metoda a pozreli si vzácne exponáty Diecézneho Biskupského múzea v Nitre, zamierili do Bratislavy. Tam odohrali koncert v Átriu Zichyho paláca. Pani Viktória Melamed, mimoriadna a splnomocnená ministerka Bulharskej republiky, im odovzdala suveníry zo Slovenska a zablahoželala im slovami: „Ďakujem za vašu vlasteneckú prácu. Naďalej zachovávajte bulharský folklór pre budúce generácie.“
Týmto sa skončíl program prvého polroka Bulharského kultúrneho inštitútu. Veríme, že leto privítame v dobrej nálade, ktorú nám priniesli pestré farby macedónskych krojov a krásne melódie a rytmy macedónskych piesní a tancov.