SBORYANOVO – (SBORJANOVO). PRÍRODA A PAMIATKY. BOHOVIA A ĽUDIA.
Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave predstavil 19. septembra výstavu Ministerstva zahraničných vecí Bulharskej republiky -Sborjanovo – príroda a pamiatky, bohovia a ľudia, autorky Prof. Diany Gergovej. Cieľom dokumentárnej putovnej výstavy je uvedenie jednej z najzaujímavejších bulharských archeologických rezervácií, zapísanej v zozname kultúrneho a historického dedičstva UNESCO. Výstava je súčasťou bulharskej politiky verejnej a kultúrnej diplomacie. Doposiaľ bola prostredníctvom bulharských zastupiteľských úradov a iných organizácií predstavená v mnohých múzeách a inštitútoch. Riaditeľka Štátneho kultúrneho inštitútu pri Ministerstve zahraničných veci pani Snežana Joveva-Dimitrova sa s prejavom vďaky voči pani Radevej, riaditeľke BKI, vyjadrila k výstave: „Podobné podujatia znamenajú skvelú možnosť predstaviť históriu a kultúrne dedičstvo a príležitosť, aby sa dostali novému publiku. Zohrávajú kľúčovú rolu v upevňovaní kultúrnych vzťahov a podporujú vzájomnú úctu bulharského a slovenského národa. Je to mimoriadna možnosť popularizácie Bulharského kultúrneho a historického dedičstva.
„Pani Diana Gergova patrí k najšťastnejším bulharským archeológom, lebo objavila objekty svetového významu. Sborjanovo je sídlo, ktoré predstavuje vysokú úroveň tráckej civilizácie, vzájomné pôsobenie starovekých kultúr a znamená prínos európskemu kultúrno-historickému dedičstvu“, uviedla pri predstavovaní autorky pani Vania Radeva.
Po otvorení sa uskutočnila multimediálna prezentácia, ktorá predstavila knihy Demir Baba Teke – bulharský Jeruzalem Prof. Diany Gergovej a Kateriny Venedikovej a knihy Nesmrteľní Geti. Sborjanovo – národnú rezerváciu a archeologický park možno pomenovať aj bulharský Jeruzalem, lebo je to pútnické miesto kresťanov, moslimov a neveriacich. Druhá kniha sa venuje nálezom a duchovnej a politickej metropole Getov – mestu Dausdava -Helis. Hostia sa názorne zoznámili so vzhľadom getských a tráckych mohýl, pohrebnými darmi, medzi ktorými sa nachádzajú krásne zlaté ozdoby a luxusná keramika, dokonca vozy so vzácnymi aplikáciami. V niektorých hrobkách sa dokonca našli kostry milovaných manželiek a koní vládcov. Hostia položili autorke desiatky otázok, ktoré sa týkali porovnania starovekých obradov Trákov a Getov a keltských kmeňov v Európe. Bolo to zaujímavé aj preto, lebo spoluorganizátorom podujatia bola aj Slovenská archeologická spoločnosť a prítomní boli aj jej členovia - archeológovia.
Putovná výstava Štátneho kultúrneho inštitútu Bulharského MZV a prednáška s krstom najnovších kníh prof. Diany Gergovj sa uskutočnili na žiadosť Slovenskej archeologickej spoločnosti, Trnavskej univerzity a katedry Klasickej archeológie, Bratislavského Archeologického Múzea a univerzity J. A. Komenského.
Podujatie sa konalo pod záštitou J.E. mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Bulharskej republiky v Slovenskej republike pána Vasila Petkova. Na podujatí sa zúčastnili: Splnomocnená ministerka pani Viktória Melamed, konzulka pani Gabriela Primova, diplomati, zástupcovia kultúrnych inštitúcií, archeológovia, vedci, slovenská a bulharská verejnosť.