Modlitba o vykupenie Soni Ruskovej

Modlitba o vykupenie Soni Ruskovej

Dňa 3. septembra 2020 otvoril Bulharský kultúrny inštitút svoj jesenný salón výstavou výtvarníčky Soni Ruskovej. Jej tvorby sú kombináciou ikonopisnej a modernej maľby, čo urobilo dojem na hostí, medzi ktorými bola aj splnomocnená ministerka Bulharskej republiky na Slovenski, pani Victoria Melamed. „Tato výstava pre nás je významná. Je ako modlitba k Bohu, aby nás ťažké dni plné skúšok, ktorými prechádza celé ľudstvo, čo najrýchlejšie pominuli, uviedla riaditeľka BKI Vania Radeva. Umeleckí kritici definujú Ruskovovej prácu ako pôsobivú a nekonvenčnú: „Jej posledné práce boli vytvorené pod priamym vplyvom techník, súvisiacich s psychickým automatizmom, charakteristickým pre surrealizmus. Z jej ďalších obrazov vidíme, ako je tok jej vedomia poznačený mentálnou a psychickou  dynamikou, impulzívnosťou európskeho abstraktného expresionizmu a presnejšie lyrickým abstrakcionizmom. Jej maliarsky štýl radíme medzi originálne tvorivé objavy v umení, ktoré sú bohaté na sýte expresívne výrazy, poetickú metaforu a univerzálnu symboliku tém a farieb“, hovorí Plamena Dimitrova-Račeva, kunsthistorička a riaditeľka Mestskej umeleckej galérie Boris Georgiev vo Varne.

4.jpg

 „Sonia Ruskova má vlastnoručnú formu prejavu. Zatiaľ čo v niektorých obrazoch hlavná téma tkvie v napätí fragmentov koláže, v iných dielach sa dajú spozorovať sporadicky sa meniace reflexie, ktoré zároveň pôsobia ako katalyzátory zložitých umeleckých procesov“, tvrdí profesor Dr. Roland Posner z Nemecka.

3.jpg

Podľa umeleckej kritičky Stefky Michel je autorka inšpirovaná impresionizmom, našla si však svoj vlastný štýl a individuálne pretvára súčasnú realitu. „Divák, ktorý navštívil vlasť Sonie Ruskovej, v jej tvorbe objavuje farebnú škálu letných a jesenných farieb, bulharských hôr a dolín. Olejomaľba výtvarníčky vyžaruje citlivosť a jemnosť, dokonca v niektorých dielach je badateľná určitá nostalgia a smútok.“

6.jpg

Sonia Ruskov žije v Nemecku a je profesionálnou umelkyňou, ktorá sa snaží zachovať staré tradičné bulharské umenie, ale taktiež vytvára aj vlastné originálne diela. Vyštudovala Vysokú školu výtvarného umenia v Sofii, odbor Reštaurátorstvo. Je členkou  profesionálnej organizácie Únie bulharských výtvarníkov a Únie nemeckých výtvarníkov. Mala samostatné výstavy vo Francúzsku, Južnej Afrike, Taliansku, Nemecku, Holandsku a ďalších. Podieľala sa na reštaurovaní najvýznamnejších bulharských kláštorov a kostolov - Trojanský, Rilský, Klifarevský a Zemenský kláštory.

Hudobný rámec vernisáže zabezpečila mladá ukrajinská flautistka Irina Kozub, ktorá pre hostí zahrala sonátu Beethovena.

7.JPG
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.JPG
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
21.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg
25.jpg
26.jpg
27.jpg
Festival Ruží: Bulharsko

Festival Ruží: Bulharsko

XXIX Salón a Theatrum Mundi

XXIX Salón a Theatrum Mundi